Kulki gejszy, zwane również kulkami waginalnymi, są przeznaczone do ćwiczenia mięśni Kegla, poza tym mogą korzystnie wpływać na doznania seksualne. Ich stosowanie poleca się przede wszystkim kobietom, które chcą wzmocnić mięśnie dna miednicy, zapobiegając m.in. problemowi nietrzymania moczu czy wypadaniu macicy.
Na rynku można znaleźć kulki waginalne różniące się wieloma cechami. Prawidłowy wybór kulek gejszy jest nie mniej ważny od ich właściwego i regularnego stosowania, a także dbałości o utrzymanie ich higieny. Można wyróżnić ich dwa rodzaje dwie kulki połączone sznurkiem (z bezpiecznego materiału) lub jedną kulkę dopochwową. Ich aplikacja nie jest ciężka, podobnie jak trening mięśni Kegla z ich wykorzystaniem ważne jednak, aby podczas treningu kobieta pozostawała w ruchu. Co warto wiedzieć o kulkach gejszy i ich prawidłowym stosowaniu? Jakie efekty można osiągnąć, trenując regularnie i jak szybko wspomniane efekty będą zauważalne? Czy korzystanie z kulek gejszy ma jakiekolwiek przeciwwskazania? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.
Co to są kulki gejszy?
Kulki waginalne, określane też często jako kulki gejszy i kulki rozkoszy, a nawet jako kulki Kegla, to specjalne gadżety, które są często polecane kobietom przez ekspertów w dziedzinie ginekologii i urologii. Jak sama nazwa wskazuje, są to kule najczęściej dwie lub jedna które są przeznaczone do użytku dopochwowego. Kulki gejszy mogą być wykonane z różnych materiałów na rynku są dostępne modele wykonane z silikonu medycznego, a także metalowe kulki waginalne. Dostępne obecnie kulki gejszy różnią się też innymi cechami, w tym nie tylko kolorystyką, lecz także masą, budową i zastosowaniem, a także dodatkowymi funkcjami, np. wibracjami obsługiwanymi pilotem.
By lepiej wytłumaczyć, co to są kulki gejszy, należy opisać ich zastosowanie. Kulki waginalne są przeznaczone między innymi do stosowania w celu wzmocnienia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, których prawidłowa kondycja jest bardzo ważna dla kobiety zarówno w kwestiach seksualnych, jak i zdrowotnych, zapewniając odpowiednie funkcjonowanie i zdrowie między innymi układu moczowego i płciowego. Kobietom początkującym lub z ciasną pochwą zaleca się stosowanie jednej kulki Kegla. Większość kobiet, zwłaszcza te, które mają już za sobą poród naturalny, stosuje natomiast dwie kulki gejszy jednocześnie. Kulki gejszy dostępne na rynku to jednak nie tylko produkty przeznaczone do ćwiczeń mięśni Kegla, lecz także modele, które można wykorzystać do stymulacji seksualnej.
Czym są mięśnie Kegla i po co ćwiczyć mięśnie Kegla?
Jak wcześniej podkreślono, kulki gejszy są przeznaczone między innymi do treningu mięśni Kegla. W ten sposób określane są mięśnie łonowo-guziczne, które często nazywa się również mięśniami dna miednicy. Mięśnie Kegla chronią organy miednicy mniejszej i odpowiadają za zachowanie ich odpowiedniej pozycji. Mają również bardzo duże znaczenie dla prawidłowej postawy ciała i stabilizacji tułowia, poza tym ich kondycja nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o satysfakcję seksualną kobiety i doznania związane ze zbliżeniami. Ważną funkcją mięśni Kegla jest również utrzymywanie moczu i stolca, poza tym mięśnie te są bardzo ważne przy porodzie. Po co ćwiczyć mięśnie Kegla? Z wiekiem i po porodach naturalnych ulegają one osłabieniu, co może mieć wiele konsekwencji, rzutując na codzienne funkcjonowanie kobiety.
Osłabione mięśnie Kegla powodują między innymi nietrzymanie moczu. W tym przypadku kobieta w sposób niekontrolowany popuszcza mniejsze lub większe (zależnie od zaawansowania tego stanu) ilości moczu, w tym zwłaszcza w czasie kichania, podnoszenia ciężkich rzeczy, kaszlu, śmiechu itd. Osłabione mięśnie Kegla wpływają też niekorzystnie na życie seksualne, poza tym mogą skutkować również nietrzymaniem stolca, a nawet przyczyniać się do wypadania macicy, co stanowi bardzo poważny problem. Ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać na wiele różnych sposobów, a jednym z przynoszących najbardziej satysfakcjonujące efekty jest właśnie wykorzystanie kulek gejszy.
Rodzaje kulek gejszy
Warto wiedzieć, że na rynku można znaleźć różnorodne rodzaje kulek gejszy, co dla osoby początkującej może być kłopotliwe. Przede wszystkim kulki różnią się materiałem wykonania dostępne są np. kulki gejszy wykonane z silikonu medycznego oraz te wykonane z metalu. Jeśli chodzi o możliwości zastosowania, kulki waginalne można podzielić na kilka grup.
Pierwszą z nich są kulki gejszy grawitacyjne, które określa się też mianem progresywnych. W zestawie znajdują się kulki różniące się wagą, dzięki czemu można zacząć od stosowania dużej i lekkiej kulki, którą mięśnie bez problemu chwycą, a po jakimś czasie sięgnąć po mniejszą i cięższą kulkę, aby wzmocnić mięśnie Kegla.
Ciekawą opcją są również kulki wibrujące, które są sterowane przy pomocy dołączonego pilota znajdą zastosowanie m.in. przy grze wstępnej.
Można też wyróżnić kulki gejszy biofeedback, które najlepiej nadają się do treningu mięśni Kegla. Kulki tego typu są lżejsze od kulek progresywnych, ale też mają bardziej skomplikowaną budowę, gdyż wewnątrz większych kulek znajdują się mniejsze. W wyniku potrząsania związanego z ruchem kulki generują drgania, które następnie oddziałują na mięśnie Kegla, przyczyniając się do ich mimowolnych skurczów.
Jakie kulki gejszy na początek?
Wybór kulek gejszy jest kwestią indywidualną, dlatego należy je dobrać do oczekiwań związanych z kulkami (trening mięśni Kegla lub zwiększenie doznań seksualnych), a także do swojej budowy ciała. Jeśli kobiecie zależy przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni Kegla, powinna zaopatrzyć się w kulki typu biofeedback. Działają one podobnie jak elektrostymulacja, którą popularnie wykorzystuje się w przypadku problemu nietrzymania moczu, a przy tym ich stosowanie jest bardzo łatwe. Kulki biofeedback wystarczy włożyć do pochwy podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych, spaceru czy ćwiczeń, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Jeśli natomiast kobiecie bardziej zależy na nowych doznaniach seksualnych, powinna postawić na kulki grawitacyjne lub wibrujące, które są sterowane pilotem.
Jakie kulki gejszy na początek? W wyborze należy uwzględnić też takie parametry jakmateriał wykonania kulek. Bardzo ważne jest, aby decydować się na kulki gejszy pochodzące z pewnego źródła, od producenta, który zwraca uwagę na jakość materiałów stosowanych przy produkcji. Zdecydowanie nie jest polecane kupowanie kulek gejszy niewiadomego pochodzenia czy z produkcji masowej o podejrzanie niskiej cenie. Kulki waginalne powinny być wykonane z atestowanych materiałów, które są bezpieczne w użytkowaniu dopochwowym i wodoodporne. Przykładowo wiele kobiet ceni sobie kulki wykonane z silikonu medycznego, gdyż jest to materiał przyjemny w dotyku, ciepły, a przy tym łatwy w utrzymaniu w czystości. Nie bez znaczenia jest również jakość sznurka w kulkach gejszy często jest on wykonany z silikonu, a jeśli będzie to inny materiał, warto dopilnować, aby był wodoodporny, wytrzymały i łatwy w utrzymaniu w czystości.
Dla wielu kobiet cena również ma znaczenie można znaleźć kulki gejszy już za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, a także takie, których cena jest już trzycyfrowa. Często cena idzie w parze z jakością, ale nie zawsze tak jest, dlatego przy wyborze warto sprawdzać parametry oferowanych kulek.
Jak aplikować kulki gejszy?
Korzystanie z kulek waginalnych nie jest trudne, chociaż warto nauczyć się ich prawidłowej aplikacji. Do zakładania kulek gejszy dobrze wykorzystać lubrykant, dzięki któremu można uniknąć ewentualnych podrażnień związanych z suchością pochwy. Jeśli jednak posiadamy kulki gejszy wykonane z silikonu medycznego, należy wybierać lubrykanty na bazie wody, gdyż inne mogłyby uszkodzić powierzchnię kulek. Jak aplikować kulki gejszy? Nie jest to skomplikowane i nawet początkująca osoba powinna poradzić sobie z tym bez większych problemów. Zawsze przed skorzystaniem z kulek waginalnych należy oczywiście dokładnie umyć ręce oraz zadbać o higienę samych kulek, co szczegółowo będzie omówione w dalszych akapitach. Czyste kulki gejszy należy natomiast:
- posmarować lubrykantem na bazie wody, wykorzystując jednocześnie lubrykant do rozprowadzenia w okolicach intymnych na wejściu do pochwy;
- w wygodnej pozycji powoli wprowadzić do pochwy na odpowiednią głębokość (podobnie jak umieszcza się w pochwie tampon czy leki dopochwowe). Głębokość aplikacji kulek jest kwestią indywidualną należy dobrać ją tak, by kulki nie powodowały dyskomfortu;
- wykorzystać do treningu mięśni Kegla, czyli po prostu zająć się codzienną aktywnością lub ćwiczeniami fizycznymi;
- po skończonym treningu wyjąć powolnym, ale zdecydowanym ruchem, rozluźniając się wcześniej, by nie powodowało to dyskomfortu.
Po treningu kulki gejszy powinny zostać ponownie oczyszczone, poza tym należy również dokładnie umyć ręce.
Jak ćwiczyć mięśnie pochwy z kulkami gejszy?
Wybór odpowiednich kulek gejszy jest nie mniej ważny niż ich prawidłowe stosowanie. Jak ćwiczyć mięśnie pochwy? Kulki gejszy najlepiej nosić w czasie codziennej aktywności. Na początek wystarczy zakładać je na 10 minut dziennie, a przy kolejnych treningach czas ćwiczeń można odpowiednio wydłużać. Bardzo ważne jest jednak to, by w czasie noszenia kulek gejszy cały czas się poruszać, ponieważ działają one tylko wtedy, kiedy kobieta jest w ruchu. Poleca się zatem założenie kulek gejszy, gdy kobieta planuje spacer, ale można też początkowo zakładać je również w czasie wykonywania zwykłych domowych obowiązków.
W miarę zaawansowania kulki gejszy można również wykorzystywać podczas ćwiczeń. Dobrze jest poruszać przy ćwiczeniach miednicą, a jeszcze lepsze efekty można osiągnąć, zakładając kulki na czas aerobiku, biegania czy tańca. Treningi z kulkami gejszy powinny być systematyczne, ale nie ma potrzeby noszenia ich dłużej niż 3 godziny dziennie. Jeśli kulki będą powodować dyskomfort, należy je wyjąć.
Efekty stosowania kulek gejszy nie pojawiają się z dnia na dzień. Nie można również oczekiwać, że po ich kilkukrotnym zastosowaniu mięśnie Kegla znacznie się wzmocnią, a problemy związane z ich osłabieniem znikną. Systematyczne ćwiczenie mięśni Kegla z wykorzystaniem kulek gejszy może jednak przynieść satysfakcjonujące efekty. Jak długo trzeba ćwiczyć mięśnie Kegla? Zazwyczaj kobiety obserwują zadowalającewyniki już po około 23 miesiącach regularnych treningów. W tym przypadku ważna jest cierpliwość, zaangażowanie w codzienne ćwiczenia oraz wytrwałość.
Kulki waginalne jak zadbać o ich higienę?
Bardzo istotne jest również przestrzeganie higieny stosowania kulek rozkoszy. Każdorazowo przed każdym ich użyciem i po każdym treningu zaleca się dokładne umycie kulek gejszy ciepłą wodą z wykorzystaniem łagodnego detergentu. By oczyścić kulki gejszy, można również wykorzystać kosmetyk przeznaczony do higieny intymnej. Po umyciu nieużywane kulki powinny być osuszone, po czym należy przechowywać je tak, by były zabezpieczone przed zanieczyszczeniami i zniszczeniem. Oczywiście kulki gejszy powinny być używane wyłącznie przez jedną osobę to podstawa, o której nie należy w żadnym wypadku zapominać.